ALEXA'NIN SAHTEKARLIĞI VE BİLİNMEYEN GERÇEKLER
Tarih: 5.06.2003 Saat: 01:30
Konu: Bilgisayar-İnternet


Ülkemizde, bir yığın İnternet cahili reklam şirketi var... Bunlar da Alexa adı verilen bir yalana, para akıtıyorlar... Alexa, bir yalandır... Çünkü Alexa'nın ölçümlemesi, web sitelerinin tüm ziyaretçilerinin ölçümlenmesi değildir. Eğer, alexa.com adresine gider ve browser/tarayıcınıza bir yama indirirseniz, dolaştığınız siteler ölçümlemeye alınır. Yani Alexa, sadece bu yama'yı kullananların eğilimini belirler.

Ve kimse, bu yamayı kullanmak istemez. Çünkü günümüz koşullarında, hem sörf'ünüzü yavaşlatan bir uygulamadır, hem de tarayıcınıza gereksiz bir yük olarak, işlevsiz biçimde olduğu gibi, kullanılmadan kalır. Neden, Hürriyet gazetesinin web sitesinde, Alexa'nın banner'i dönüyordu biliyor musunuz? Hürriyet kullanıcıları, Alexa'nın yamasını indirsin ve Hürriyet de sıralamada yükselsin diye! Ve bunda da başarılı oldular. Alexa'nın sıralamasına göre günlük gazeteler içerisinde ilk sırayı alıyor. Pek çok haber sitesinin Alexa'yı istismar ettiğini biliyor musunuz? Ama ülkemizde, medya planlaması yapan pek çok şirket, bu 'gerçek dışı' sıralamayı alıyor ve 'genel bir eğilimmiş' gibi değerlendiriyor.

Gazetelerin tirajlarını biliyoruz. Tv'lerin ratinglerini biliyoruz... Ama Türkçe web sitelerin ziyaretçi sayılarını, bilemiyoruz. Amerikalı, biliyor; Avrupalı, biliyor; Asyalı, biliyor; Türk, bilmiyor... Neden?

YALANCILIĞI TEŞVİK EDİYOR

Gazetelerin okunurluk sayıları üzerine araştırmalar var. Baskı ve satış rakamları, bilinebiliyor. Tv'lerin rating rakamları, zaten sürekli olarak halka açıklanıyor. Ama Türkçe web siteler için, bir türlü benzer bir uygulamaya geçilemiyor. Bu yüzden de, hangi Türkçe web sitenin ne kadar ziyaretçi çektiğini, bilemiyoruz... Bu konudaki eğilimleri öğrenmemiz mümkün olmuyor.

Bu sistem, web site sahiplerini "yalancılığa" teşvik ediyor. Reklam gelirlerini artırmak isteyen, sitesine yönelik ilgiyi kamçılamak isteyen, sitesine gelen ziyaretçi rakamlarını abartıyor. Kamuoyunun, bu rakamları denetleme şansı bulunmuyor.
Türkiye, web site ziyaretçi raporlama işine, bir düzen getirilmesini bekliyor.

TÜRKLER, NERELERE GİDER?
Biz Türklerin, en çok hangi siteleri ziyaret ettiğini adam gibi görebileceğimiz herhangibir araştırma ya da başvurabileceğimiz kurum/kuruluş yok. Ancak, dolayısıyla bilgi edinebiliyoruz. İşte bu tarz dolayısıyla bilgi edinme araçlarından biri de, "Akıllı sörf yazılımı Alexa'yı kullanan Türkler"... Alexa (www.alexa.com), kendi yazılımını kullanan Türklerin en fazla ziyaret ettikleri siteleri, her ay, büyükten küçüğe doğru sıralıyor. 

Yani sözün kısası Alexa.com tüm Türklerin sörf eğilimini yansıtmadığını, sadece Alexa'nın yazılımını kullananların eğilimini yansıttığını bilmenizi isteriz. 

Bu değerlendirmeyi şiddetle protesto ediyor, reklamvereni de reklam planlayanı da 'akıl yoluna', gerçeği bulmaya davet ediyoruz.







Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1133