'Ben olsam görüşmeleri keserim'
Tarih: 29.04.2009 Saat: 01:08
Konu: Türk Dünyası


 
KKTC Eski *****hurbaşkanı Rauf Denktaş, Orams davası kararını eleştirdi: "Ben olsam görüşmeleri keserim"
Denktaş, Başkent Üniversitesi'ni ziyaretinde basın mensuplarının Orams davasıyla ilgili sorularını cevapladı. Denktaş,


Denktaş, bu karar çıktıktan sonra İngiltere'de davanın esas görüşüldüğü mahkeme intikal edeceğini belirterek, "Kaç zamandır Türk hükümetinin ve bizim hükümetin acele bu davaya müdahil olması gerektiğini söylüyorum. İngiltere'de benim tanıdığım avukatlarda bu şarttır, kaçınılmaz diyor. Tek yanlı şahadet üzerine gitmektedir bu işler." dedi.

Loizdu davasında da AİHM'in kendilerini dinlemeden tek taraflı karar verdiğini söyleyen Denktaş, "Rahmetli Ecevit hükümeti 6 yıl bunun tazminatını ödemedi. Yeni hükümet bu tazminatı öder ödemez ardından sırayla diğerleri gelmeye başladı." dedi. İngiltere tarafınında bu kararı kabul etmesi durumunda Rum mahkemesinin vermiş olduğu kararlar tüm Kıbrıs'ta geçerli olacağını iddia eden Denktaş, "Aynı zamanda AB ülkelerinde geçerli bir karar oluyor. KKTC'nin çıkarmış olduğu yasalar ve vermiş olduğu tapular geçersizdir. Bu korkunç bir şeydir. Sayın Talat'ın yapması gereken Dimitris Hristofyas'a o zaman mal-mülk meselesini konuşmuyoruz diyerek, onu askıya alması ve tapularının arkasında olduğunun dünyaya duyurmasıdır. Ben olsam büsbütün görüşmeleri durdurum." dedi.

 

Denktaş, Avrupa Birliği'nin, Rum Kesmini Birlik üyesi yapmakla en büyük hata yaptığını belirterek, "Kabul edilemez bir durum vardır. Kıbrıs meselesi Türkiye'nin önüne konmaktadır. 'Hallet de gel' diyorlar. Türkiye'nin elindeki en önemli koz Kıbrıs meselesidir. Avrupa Birliğ'ne şunu söylemesi lazım: Ben üye olmadan Ankara anlaşmasına göre Kıbrıs üye olamaz." dedi.Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2906