Sınavda Said Nursi skandalı
Tarih: 9.06.2009 Saat: 15:10
Konu: Derin Haberİngilizce sınavında öğretmen adaylarına Risale-i Nur Külliyatı'ndan Türkçe soru.

ESKİŞEHİR Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür Yardımcısı S.K.’nın İngilizce sınavında öğrencilere Türkçe olarak Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı’ndan Türkçe soru yönettiği, aynı lisenin coğrafya öğretmeninin de proje yarışması için Ankara’ya götürdüğü 4 kız öğrenciyi cemaat evinde konaklattırdığı öne sürüldü.Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Süleyman Solak düzenlediği basın toplantısında Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür yardımcısı ve aynı zamanda İngilizce öğretmeni olan S.K.’nın İngilizce yazılı sınavında öğrencilere Türkçe olarak Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı’nda yer alan sözleri sorduğunu iddia etti.

SINAV KAĞIDINI BİR ÖĞRENCİ CEP TELEFONUYLA ÇEKTİ

Bir öğrencinin cep telefonuyla sınav soru kağıdının fotoğrafını çektiğini belirten Solak, S.K.’nın İngilizce sınavında öğrencilere Türkçe olarak ‘7. sözde anlatılan hakikatlerle ilgili aşağıdaki eşleştirmeyi yapınız’ şeklinde soru yönelttiğini ve şıklarda da A-Sabır ve Tevekkül. B-İbadet ve Takva. C- Şükür ve dua. D- Allaha ve ahirete iman ve E- şıkkında da Allahın eserleriyle tanıttırması şeklinde yanıtların bulunduğunu kaydetti. Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Solak şu iddialarda bulundu:

“Daha önce de gerici faaliyetlerin odağı olan Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tarikatçı kadrolar çağdaş ve laik eğitimin içini boşaltarak, öğrencilerimizi karanlık düşünceleri ile zehirlemeye çalışıyorlar Okulun müdür yardımcısı ve İngilizce öğretmeni S.K., kendi derslerinde ve dersi boş geçen sınıflara girerek, Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı’nı okuyarak daha sonra da bu kitaptan sorular soracağını ve özet anlatmalarını istemektedir. 21 Mayıs 2009 tarihinde ise 19 Mayıs kutlamaları sırasında İstiklal Marşı okunurken güldükleri gerekçesiyle öğrencileri odasına çağırarak, ‘Size ya disiplin cezası veririm ya da Said Nursi’nin kitabındaki bir bölümü ezberlersiniz’ şeklinde tehdit etmiştir. 3 Haziran 2009 tarihinde ise 9’ncu sınıflara uyguladığı İngilizce sınav sorularının birinde dersle hiçbir şekilde ilgisi olmayan Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı’ndan bir soru sormuş ve bu soruyu 100 puan üzerinden 10 puan ile değerlendirmiştir.”

OKUL KANTİNİN YANINDA MESCİT

Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Solak, ayrıca okulun web sayfasında ‘İlkelerimiz’ bölümünde ise, ‘Bireylerin kişisel tercihlerine ve dünya görüşlerine saygı gösterilir. Kişiler inançları nedeniyle ayıplanmaz. Kişilerin inançlarının gereği olarak yaptıkları şeylerde başkalarına zarar vermemek şartıyla kolaylık sağlanır.’ şeklinde yazının bulunduğunu söyledi. Solak, “Bu ilke kim tarafından nasıl ve hangi ihtiyaçlar üzerinden belirlenmiştir? Öğretmenler kurulunda karar alınmış mıdır? Kantinin yanında açılan mescit burada belirtilen kolaylık sağlanır ilkesinin sonucu mudur?” dedi.

4 KIZ ÖĞRENCİNİN CEMAAT EVİNDE KONAKLANDIĞI İDDİASI

Bu arada Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi coğrafya öğretmeni E.A.’nın bir süre önce 4 kız öğrenciyi proje yarışması için Ankara’ya götürdüğü ve cemaat evi olduğu öne sürülen bir evde konaklattırdığı öne sürüldü. Ankara’ya giden öğrencilerden birinin velisinin şikayet dilekçesi vermesi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturma başlattığı bildirildi. Aynı öğretmen hakkında bir süre önce okulda binbaşının eşi olan bir kadın öğretmeni sınıfta öğrencilere dinlettirdiği iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

İddialarla ilgili Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’ni telefonla arayan DHA muhabirine okul görevlilileri müdür Fehmi Gökmen’in izinli olduğunu ve yarın göreve başlayacağını, müdür yardımcısı S.K.’nın ise okul dışında olduğunu söyledi.

Bu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=3019